INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Ciała obce w organizmie

Ciała obce dostają się najczęściej do górnych dróg oddechowych, nosa, oka, ucha, przełyku i skóry. U dzieci jest to najczęściej wynik zabawy, podczas, której wkładają sobie do nosa, ucha lub ust różne drobne przedmioty. Ciało obce może dostać się do organizmu przypadkiem, np. podczas jedzenia lub wskutek nieprzestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Jeżeli ciało obce (w postaci ości, łuski grochu itd.) przedostanie się z krtani do tchawicy, to im niżej tkwi , tym objawy są lżejsze początkowo, a cięższe później. Objawy te to m. in. gwałtowny atak kaszlu i duszności krtaniowej, ślinienie, chrypka, sinica skóry, ból w klatce piersiowej i duży niepokój. W takim przypadku w ramach pierwszej pomocy należy poszkodowanemu kazać kasłać i chrząkać, jednocześnie uderzać go między łopatki. Jeżeli ten sposób nie pomorze, wywołać wymioty. Zdarza się że dzieci włożą sobie do nosa koralik lub groch. Przy dłuższym przebywaniu takiego przedmiotu w nosie występują objawy wtórne tj.:
-obrzęk śluzówki;
-po pewnym czasie ropny wysięk z przewodu nosowego.
W takim przypadku należy lekko ucisnąć nie zatkany przewód a drugim silnie wydmuchać.


Gdy połknie się pestkę, szpilkę, gwoździa lub kostkę i utknie ona w przełyku, nie należy wtedy nic konsumować i jak najszybciej udać się do szpitala. Ciało obce może znaleźć się także w oku, uchu i skórze. Jeżeli nastąpi wbicie się do rogówki oka cząsteczek węgla, piasku, odprysku metalu itp. Powinno się polecić poszkodowanemu patrzeć w górę lub w dół w zależności od umiejscowienia ciała obcego. Należy odciągnąć dolną powiekę lub wywinąć górną. W wypadku pozostania cząsteczek węgla, piasku itd. należy wilgotnym wacikiem usunąć ciało obce z worka spojówkowego.


Gorzej jest jeżeli do oka dostanie się substancja żrąca (cząsteczki wapnia, kredy). Należy ją wtedy energicznie spłukiwać wodą, położyć opatrunek i zapewnić pomoc. Nie stosować środków chemicznych. W razie utkwienia drzazgi, kolców lub szkła w skórze mogą wystąpić boleści, obrzęk i zaczerwienienie. Jeżeli ciało obce wystaje należy usunąć je pincetką a ranę zajodynować. Jeżeli tkwi w głębi skóry, zapewnić pomoc lekarską(może być potrzebna surowica przeciwtężcowa).


Jeśli do ucha dostanie się owad lub jakiś drobny przedmiot należy postępować w ten sposób: ułożyć poszkodowanego na zdrowej stronie i gruszką gumową wlać ostrożnie powoli do chorego ucha 3% ciepłego roztworu sody oczyszczonej (1/2 łyżeczki na szklankę wody). Po pięciu minutach podstawić pod ucho naczynie i przechylić tak głowę, aby wylać z ucha płyn wraz z ciałem obcym. W przypadku dostania się do ucha owada nie jest wskazane wlewanie do ucha płynu bo drażni on owada i zwiększa ból. Owada można czasem wywabić przez zapalenie obok uch silnego światła. Jeśli to nie pomoże wpuścić do ucha jedną kroplę ogrzanej gliceryny, oliwy, spirytusu lub wódki - owad powinien się uspokoić.
Jeżeli któryś ze sposobów na pozbycie się ciała obcego nie pomaga należy jak najszybciej zapewnić poszkodowanemu pomoc lekarską.

dlugi@mail.woytec.pl


Usuwanie ciała obcego z oka.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Czym jest normalność?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku