INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Antonio Vivaldi

Antonio Vivaldi wiódł - mówiąc najoględniej - nietuzinkowy żywot. Zwany dla swych jaskrawo rudych włosów czerwonym księdzem, zawsze bardziej interesował się muzyką i romansami niż kościołem.


Przyszedł na świat w Wenecki w 1678 r. jako syn cyrulika i zarazem skrzypka w orkiestrze przy kościele św. Marka. Nie cieszył się dobrym zdrowiem. Od najmłodszych lat trapiły go chroniczne dolegliwości przypisywane błędnie słabości serca, astmie. Talent muzyczny Vivaldiego objawił się bardzo wcześnie. Już jako dziecko Antonio często zastępował ojca w orkiestrze katedralnej. To tutaj przesiąknął duchem muzyki weneckiej, która później wywarła znaczący wpływ na jego własną twórczość.
Kapłaństwo
Mając 14 lat, z woli ojca zaczął się przygotowywać do służby kapłańskiej. Został wyświęcony w 1703 r. w wieku 25 lat. Do głównych zajęć młodego kapłana należało odprawianie mszy świętej, co oznaczało głośne śpiewanie lub intonowanie psalmów niemal przez godzinę bez przerwy. Wkrótce okazało się, że z powodu słabych płuc Vivaldi nie jest w stanie temu podołać i po niespełna roku został z tego obowiązku zwolniony. Bez przeszkód poświęcał się natomiast swojemu drugiemu zajęciu - nauczaniu muzyki w Ospedale della Pieta w Wenecji. Była to instytucja zajmująca się kształceniem osieroconych dziewcząt i młodocianych prostytutek, w której Vivaldi zajmował stanowisko nauczyciela gry na skrzypcach i dbał o instrumenty. Ponadto komponował dla swych podopiecznych utwory przeznaczone na cotygodniowe recitale orkiestry szkolnej, z których dochody zasilały kasę sierocińca. Vivaldi spędził w Ospedale 12 szczęśliwych lat. Dziewczęta uwielbiały go za szarmanckie maniery, a on z właściwym sobie wdziękiem odwzajemniał ich sympatie. Był urodzonym ekstrawertykiem i chętnie zwracał na siebie uwagę otoczenia. Wydaje się, że przezwisko "czerwony ksiądz" charakteryzowało nie tylko jego ognistą fryzurę, ale również gorący temperament.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Co nowego w bazie ściąg?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku