INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach urodził się w 1685r. w Eisenach w Turyngii, głęboko w sercu Niemiec. Był najmłodszym członkiem wielkiej dynastii, która przez 200 lat obdarzała region utalentowanymi muzykami.


Sam Bach wywodził swój muzyczny rodowód od prapradziadka, Veita Bacha, młynarza grającego na flecie. W 1695r. najmłodsze pokolenie rodziny zostało całkiem osierocone. Matka Johanna Sebastiana zmarła , kiedy miał dziewięć lat , a ojciec- uzdolniony organista i skrzypek - rok później. Te tragiczne okoliczności w pewnym sensie okazały się jednak dla chłopca dobroczynne: trafił pod opiekę do starszego brata , Johanna Christopha, organisty w pobliskim Ohrduf, który zadbał o jego wszechstronne i intensywne muzyczne wykształcenie. Młody Bach pobierał lekcje obejmujące zakres od teorii muzyki po sztukę budowy organów i uczęszczał do lokalnej szkoły, jak na owe czasy bardzo postępowej.

Bach organista
W 1700r. Bach został chórzystą w szkole przyklasztornej pod wezwaniem św. Michała w Lüneburgu, oddalonym o ponad 300 km od domu rodzinnego. Miał wtedy 15 lat. Zapoznał się wówczs z twórczością wielkich organistów epoki: Georga Böhma, mieszkańca Lüneburga, oraz - przy okazji częstych wizyt w Hamburgu - wielkiego Adama Reinkena. Te okoliczności ugruntowały jego fascynację muzyką organową. Kariera chóralna Bacha zakończyła się w 1702r., kiedy zaczął przechodzić mutację. W 1703r. podjął na krótko pracę w orkiestrze na jednym z pomniejszych dworów weimarskich, a niedługo potem otrzymał propozycję objęcia stanowiska organisty i opiekuna chóru w nowym kościele w Arnstadt. Współcześni znali Bacha jako bardzo skromną osobę. Zdażylo się ponoć, że pewien wydawca mający na swoim koncie serię biografii sławnych postaci zwrócił się do niego z prośbą o zdradzenie kilku szczegółów z życia osobistego z zamiarem wydania tomu poświęconego kompozytorowi.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jak zacząć wypracowanie?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku