INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach urodził się w 1685r. w Eisenach w Turyngii, głęboko w sercu Niemiec. Był najmłodszym członkiem wielkiej dynastii, która przez 200 lat obdarzała region utalentowanymi muzykami.


Sam Bach wywodził swój muzyczny rodowód od prapradziadka, Veita Bacha, młynarza grającego na flecie. W 1695r. najmłodsze pokolenie rodziny zostało całkiem osierocone. Matka Johanna Sebastiana zmarła , kiedy miał dziewięć lat , a ojciec- uzdolniony organista i skrzypek - rok później. Te tragiczne okoliczności w pewnym sensie okazały się jednak dla chłopca dobroczynne: trafił pod opiekę do starszego brata , Johanna Christopha, organisty w pobliskim Ohrduf, który zadbał o jego wszechstronne i intensywne muzyczne wykształcenie. Młody Bach pobierał lekcje obejmujące zakres od teorii muzyki po sztukę budowy organów i uczęszczał do lokalnej szkoły, jak na owe czasy bardzo postępowej.

Bach organista
W 1700r. Bach został chórzystą w szkole przyklasztornej pod wezwaniem św. Michała w Lüneburgu, oddalonym o ponad 300 km od domu rodzinnego. Miał wtedy 15 lat. Zapoznał się wówczs z twórczością wielkich organistów epoki: Georga Böhma, mieszkańca Lüneburga, oraz - przy okazji częstych wizyt w Hamburgu - wielkiego Adama Reinkena. Te okoliczności ugruntowały jego fascynację muzyką organową. Kariera chóralna Bacha zakończyła się w 1702r., kiedy zaczął przechodzić mutację. W 1703r. podjął na krótko pracę w orkiestrze na jednym z pomniejszych dworów weimarskich, a niedługo potem otrzymał propozycję objęcia stanowiska organisty i opiekuna chóru w nowym kościele w Arnstadt. Współcześni znali Bacha jako bardzo skromną osobę. Zdażylo się ponoć, że pewien wydawca mający na swoim koncie serię biografii sławnych postaci zwrócił się do niego z prośbą o zdradzenie kilku szczegółów z życia osobistego z zamiarem wydania tomu poświęconego kompozytorowi.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Co nowego w bazie ściąg?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku