INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Instrumenty perkusyjne o nieokreślonej wysokości dźwięku

Kastaniety używane w orkiestrze symfonicznej posiadają drewnianą płytkę w kształcie łyżki, która leży pomiędzy dwoma połowami miseczkowatych kastanietów i kończy się trzonkiem.


Dzięki powstającej w ten sposób rączce łatwiej jest posługiwać się instrumentem. Czasem na jednej rączce połączone są ze sobą dwie pary kastanietów i wówczas sznur łączący zastępowany jest taśmą gumową, która dobrze rozdziela obie połowy kastanietów Trudne partie gra się w ten sposób, że rytm wystukuje się palcami na kastanietach umieszczonych na palcu środkowym i ułożonych na drugiej dłoni.
Bęben dwumembranowy jest to bęben dwustronny z drewnianym korpuse w kształcie dwóch nierównych połączonych podstawami ściętych stożków kołowych, zwany mirdang został podobno- jak mówi legenda wynaleziony przez samego Brahmę. W północnych rejonach Indii rozpowszechnione są tzw. tabla, para bębnów różnej wielkości i o różnym stroju; na większym bębnie zwężającym się ku górze, gra się prawą ręką, natomiast lewa ręka uderza w mniejszy, beczułkowaty bęben.Otwór korpusów tabla pokryty jest trzema warstwami skóry, przy czym spodnia warstwa pokrywa cały otwór, następna warstwa, naklejona na niej, ma w środku kolisty otwór. Taki sam otwór, ale większy, znajduje się w wierzchniej warstwie skóry. Na jej środku leży warstwa wilgotnej masy, uformowanej w pięć lub więcej koncentrycznych kółek, składającej się głównie ze sproszkowanego tlenku żelaza, pasty z mąki pszennej, sadzy i siarczku miedzi, która nadaje instrumentowi delikatne, przytłumione brzmienie.

Mały bęben czyli werbel. Na małym bębnie gra się z reguły dwoma wąskimi pałeczkami z twardego drewna, uderzając w miejsce, w którym wydaje on najbardziej ostry dźwięk, tj. mniej więcej w jednej trzeciej średnicy. Obie pałeczki muszą spadać tuż obok siebie pod kątem około 75 stopni. Mały bęben leży przed grającym na stojaku, lub - w czasie marszu - grający zawiesza go sobie na pasku w ten sposób, by powierzchnie membran były skierowane ukośnie do góry. W muzyce współczesnej, przede wszystkim w jazzie, mały bęben uderzany jest także drucianymi pręcikami, tzw. miotełką. Czasami werble mają z tyłu membrany zamocowane struny, które drgają przy uderzaniu w bęben.
Bębenek baskijski czyli tamburyn ma metalową obręcz, a dźwięk wydobywa się przez uderzenie nim w prawą dłoń, łokieć lub kolano. Duży głośny dźwięk o charakterze tremola powstaje przez potrząsanie instrumentem (źródłem dźwięku są blaszki), zaś rodzaj krótkotrwałego, delikatnego tremolo uzyskuje się przez pocieranie membrany zwilżonym kciukiem. By zagrać miejsca rytmicznie trudne, tamburyn kładzie się na kolanach membraną w dół, lekko unosi łokcie i wystukuje czubkami palców na brzegu obręczy. W tym położeniu można także uzyskać efekt tremola poprzez szybko zmieniające się uderzenia. Bębenki kołatkowe. Instrumenty te są w połowie bębnami, a w połowie kołatkami. Przy szybkich obrotach tam i z powrotem kuleczki (z wosku, sznurka lub szkła) wirują i klekoczą uderzając w membranę. Chiński t'ao-ku z pięcioma bębenkami był znany już 3000 lat temu. Drugi instrument pochodzi z Indii.Bębenki kołatkowe są w Azji bardzo rozpowszechnionymi zabawkami, a uliczni sprzedawcy przywołują nimi klientów. Talerze inaczej czynele, zostały użyte po raz pierwszy w 1779r.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Co nowego w bazie ściąg?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku