INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach urodził się w 1685r. w Eisenach w Turyngii, głęboko w sercu Niemiec. Był najmłodszym członkiem wielkiej dynastii, która przez 200 lat obdarzała region utalentowanymi muzykami.


Sam Bach wywodził swój muzyczny rodowód od prapradziadka, Veita Bacha, młynarza grającego na flecie. W 1695r. najmłodsze pokolenie rodziny zostało całkiem osierocone. Matka Johanna Sebastiana zmarła , kiedy miał dziewięć lat , a ojciec- uzdolniony organista i skrzypek - rok później. Te tragiczne okoliczności w pewnym sensie okazały się jednak dla chłopca dobroczynne: trafił pod opiekę do starszego brata , Johanna Christopha, organisty w pobliskim Ohrduf, który zadbał o jego wszechstronne i intensywne muzyczne wykształcenie. Młody Bach pobierał lekcje obejmujące zakres od teorii muzyki po sztukę budowy organów i uczęszczał do lokalnej szkoły, jak na owe czasy bardzo postępowej.

Bach organista
W 1700r. Bach został chórzystą w szkole przyklasztornej pod wezwaniem św. Michała w Lüneburgu, oddalonym o ponad 300 km od domu rodzinnego. Miał wtedy 15 lat. Zapoznał się wówczs z twórczością wielkich organistów epoki: Georga Böhma, mieszkańca Lüneburga, oraz - przy okazji częstych wizyt w Hamburgu - wielkiego Adama Reinkena. Te okoliczności ugruntowały jego fascynację muzyką organową. Kariera chóralna Bacha zakończyła się w 1702r., kiedy zaczął przechodzić mutację. W 1703r. podjął na krótko pracę w orkiestrze na jednym z pomniejszych dworów weimarskich, a niedługo potem otrzymał propozycję objęcia stanowiska organisty i opiekuna chóru w nowym kościele w Arnstadt. Współcześni znali Bacha jako bardzo skromną osobę. Zdażylo się ponoć, że pewien wydawca mający na swoim koncie serię biografii sławnych postaci zwrócił się do niego z prośbą o zdradzenie kilku szczegółów z życia osobistego z zamiarem wydania tomu poświęconego kompozytorowi.


Rok 1717 w życiu Bacha przyniósł zarówno triumf, jak i rozczarowanie. Przede wszystkim jako pretendent do miana najlepszego klawesynisty swoich czasów kompozytor otrzymał zaproszenie do Drezna, aby zmierzyć się z Luisem Marchandem, organistą króla Francji Ludwika XV. Kiedy przybył na miejsce okazało się , że wcześniej jego rywal opuścił miasto. Bach uznał to za swój sukces, ale już niebawem jego euforia znacznie opadła, gdy dowiedział się , że książę odrzucił jego kandydaturę na stanowisko nadwornego kapelmistrza. Udał się wówczas do Anhalt-Köthen, aby przedstawić swoią kandydaturę na to samo stanowisko księciu Leopoldowi. Starania Bacha zostały przyjęte, ale dotychczasowy pracodawca uznał rezygnację kompozytora za afront i natychmiast polecił go uwięzić. Zwolniony z aresztu dopiero po 16 dniach, otrzymał zezwolenie na odejście.

Nowe wyzwania
Lata spędzone w służbie u księcia Leopolda -także zapalonego muzyka- okazały się najbardziej owocną epoką w twórczości kompozytora, a wśród dzieł z tego okresu wyróżnić należy Koncerty brandenburskie. W 1720r. podczas jednej z podróży u boku księcia Bach otrzymał informację o nagłej śmierci żony. Szybko jednak znalazł pocieszenie w osobie Anny Magdaleny Wilcken, dwudziestoletniej córki nadwornego trębacza , która poślubił w grudniu 1721r. Drugie małżeństwo kompozytora okazało się bardzo szczęśliwe. Anna Magdalena wydała na świat 13 dzieci. To dla niej Bach skomponował proste i czarujące utwory na instrumenty klawiszowe , grywane do dziś jako wprawki przez początkujacych pianistów. Małżeństwo zbiegło się w czasie ze szczytowym okresem jego muzycznej kariery. W 1723r. otrzymał propozycję objęcia stanowiska kantora szkoły św. Tomasza w Lipsku, a w 1730r. został mianowany dyrektorem muzyki w Collegium Musicum. Bach wycofał się z życia publicznego w 1741r. Miarą jego zdobytej w Lipsku pozycji społecznej i materialnej może być liczba kompozycji , które wówczas stworzył . Wymienić należy przede wszystkim wielkie arcydzieła kościelne:Pasję według św. Jana, Pasję według św. Mateusza, Oratorium na Boże Narodzenie,


Oratorium wielkanocne, Mszę h-moll oraz blisko trzysta kontat. Ostatnie lata życia to dla Bacha przede wszystkim walka z postępującą ślepotą. W tym trudnym okresie kompozytor znalazł pociechę wśród swej licznej i uzdolnionej rodziny. Już niebawem jego czterech synów miało stać się uznanymi , samodzielnymi muzykami i kompozytorami. Bach zmarł 28 lipca 1750r. Jego muzyka poszła w zapomnienie na niemal 80 lat. Nieliczni kompozytorzy - m.in. Mozart i Beethoven -wspominali go z uwielbieniem, ale dopiero Mendelssohn w 1829r. rozpoczął prawdziwą krucjatę na rzecz wskrzeszenia jego muzyki. Od tej pory skromny organista z Turyngii, określany jako najwybitniejszy muzyk wszechczasów i jeden z najbardziej płodnych kompozytorów, został w pełni doceniony przez melomanów całego świata.

KALENDARIUM

1685:Narodziny w Eisenach, w Niemczech
1700:Wstąpienie do chóru w kościele św. Michała w Lüneburgu, lekcje u Georga Böhma
1703:Objęcie posady organisty w Arnstadt
1707:Objęcie posady organisty w Mühlhausen; październik: ślub z kuzynką, Marią Barbarą Bach
1708:Rezygnacja ze stanowiska w Mühlhaysen; objęcie posady nadwornego organisty u księcia Weimaru
1714:Objęcie posady koncertmistrza u księcia Weimaru
1717:Porażka w staraniach o stanowisko kapelmistrza u księcia Weimaru; objęcie tej samej posady u księcia Leopolda w Anhalt-Köthen; intensywny rozkwit twórczości(m.in. Koncerty brandenburskie)
1720:śmierć żony Marii Barbary Bach
1721:Ślub z Anną Magdaleną Wicken
1723:Maj - objęcie posady kantora w przykościelnej szkole św. Tomasza w Lipsku; rozkwit twórczości kościelnej
1740:Pierwsze objawy ślepoty
1750:28 lipca-śmierć


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jak zacząć wypracowanie?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku