INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Fryderyk Chopin na obczyźnie

Wyjeżdżając 2 listopada z Warszawy miał Fryderyk Chopin plany szerokie. "Myśli moje względem zimy są takie, że w Wiedniu dwa miesiące, a potem do Włoch, choćby w zimie siedzieć w Mediolanie" - zwierzał się we wrześniu Tytusowi Woyciechowskiemu. Ale rewolucja wrzenia w całej Europie pokrzyżowała te projekty.


Z Warszawy udał się najpierw do Wiednia przez Kalisz, gdzie spotkał się z Tytusem Woyciechowskim. Dalszą podróż przez Wrocław, Drezno i Pragę odbył w jego towarzystwie. Zamierzali także razem pojechać do Włoch.
We Wrocławiu, na prośbę tamtejszego wybitnego dyrygenta Schnabla, dał nieoczekiwanie koncert, na którym wykonał częściowo swój "Koncert e-moll" i improwizował na tematy z opery "Niema z Portici" Aubera, budząc zachwyt, ale i pewne zaskoczenie nową, nieznaną formą swoich kompozycji i improwizacji. Właśnie wówczas w Dreźnie odwiedził po raz pierwszy rodzinę Komarów - zamożnych ziemian z południowo-wschodniej części Polski - Podola. Zawarł tam znajomość z najstarszą córką - hrabiną Delfiną Potocką - znaną w całej Europie pięknością, obdarzoną wielkim talentem śpiewaczym i muzycznym. Wyrazem szacunku jaki połączył go z nią później w Paryżu było dedykowane pięknej i muzykalnej hrabinie "Koncertu f-moll", gdy go w roku 1836 opublikował.
W drugiej połowie listopada wraz z Tytusem Woyciechowskim przybył do Wiednia.
Wybuch powstania w Polsce przeciwko Rosji w dniu 29 listopada 1830 roku przekreślił plany dalszej podróży z Woyciechowskim, który na wieść o powstaniu powrócił do kraju, aby wstąpić do wojska. Pobyt w stolicy nadduńskiej układał mu się teraz zupełnie inaczej niż poprzednim razem. Był wszakże Polakiem, obywatelem kraju, w którym doszło do rewolty przeciwko carowi Rosji. Nie sprzyjało to w urządzaniu koncertów, a także utrudniało uzyskanie wiz potrzebnych do dalszej podróży.
Fryderyk bywał w środowiskach muzycznych, odwiedzał teatry i utrzymywał stosunki towarzyskie, ale w głębi duszy był samotny i rozstrojony. Z kraju dochodziły go wiadomości o rozszerzaniu się działań wojennych i coraz trudniejszej sytuacji politycznej. Gnębił go więc niepokój nie tylko o los ojczyzny, ale i najbliższej rodziny.
Wielką pociechą w tej sytuacji było dla niego powszechne uznanie dla opublikowanych w Wiedniu przez wydawcę Haslingera "Wariacji na temat Mozarta <>". Ten jego opus 2 wzbudził zachwyt krytyki i najwybitniejszych przedstawicieli świata muzycznego Austrii, Niemiec i Francji.
Po długich i usilnych staraniach w różnych urzędach i daniu koncertu, 11 czerwca opuszcza wreszcie Wiedeń, mając w paszporcie wizę austriacką do Londynu z przejazdem przez Paryż. Po drodze zatrzymał się w Monachium. Dał tam 28 sierpnia koncert, przyjęty jak najlepiej, na którym była obecna wyborowa publiczność. Grał tam "Koncert e-moll" i odniósł ogromny sukces.
Następnie udał się w początkach września do Stuttgartu. Tam właśnie dowiedział się o oblężeniu Warszawy. Swój ból i rozpacz na wieść o kapitulacji Warszawy, a także szarpiący go ból o rodzinę i ukochanych, wyraził w swoich trzech najbardziej dramatycznych kompozycjach: "Etiudzie c-moll", zwanej "Rewolucyjną", oraz w preludiach "d-moll" i "a-moll", które w tym czasie- powstały.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jakie są techniki ściągania?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku