INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Odsiarczanie spalin i gazów odlotowych

Odsiarczanie spalin i gazów odlotowych ma na celu ograniczenie emisji do atmosfery tlenków siarki (zwłaszcza dwutlenku siarki) powstających w procesach energetycznych spalania paliw i procesach technologicznych. Wyróżniamy następujące metody:


METODY ZAGRANICZNE
Metoda Bergbau-Forschung.
Absorbcja SO2 ze spalin następujena specjalnym koksie aktywnym. W koksie zachodzi utlenianie SO2 do SO3 tlenem zawartym w spalinach. Następnie z parą wodną również zwartą w spalinach tworzy się kwas siarkowy, który gromadzi się w porach węgla aktywnego. Proces ten zachodzi w absorberze przy temperaturze 120-160. Uzyskany dwutlenek siarki może być przerabiany na siarkę elementarną lub kwas siarkowy. Skuteczność odsiarczania wynosi 90%.

Metoda Wellmana-Lorda. Odpylone spaliny są doprowadzone do wieży myjącej. W trzech kolejnych stopniach spaliny są przemywane roztworem zawierającym siarczyn sodowy. Zużyty roztwór myjący jest odparowywany . Powstający kondensat nasycony dwutlenkiem siarki jest kierowany do produkcji kwasu siarkowego lub siarki elementarnej. Skuteczność wynosi 90-95%.

Metoda Bischofa.
Spaliny o temp. 150 są wprowadzane do górnej części wieży myjącej i przepływają w niej z góry w dół. Potrzebny do odsiarczania jest CaO w nowszych urządzeniach stosuje się CaCO3. Skuteczność tej metody wynosi ok. 90%.

Metoda mokra wapienna ESTS.
Sorbentem w tej metodzie kamień wapienny zawierający co najmniej 90% węglanu wapnia. Odpylone spaliny kierowane są do wieżowego absorbera o średnicy 17 m. wysokości 38 m. i masie 320 t . Spaliny przepływają przez absorber z prędkością 3m/s. Produktem tej metody jest gips handlowy. skuteczność ponad 90%.

Metoda półsucha wapienna Niro-Atomizer-flakt.
Sorbentem jest mączka wapienna z którego w połączeniu z wodą powstaje mleczko wapienne. Spaliny doprowadzane są do cylindrycznej części zbiornika gdzie atomizer rozpyla mleczko wapienne, sorbent jest tak drobno rozpylany, że odparowuje z niego woda i powstaje suchy produkt odsiarczania, w metodzie tej nie ma ścieków.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jak zacząć wypracowanie?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku