INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Chemikalia

Przemysł chemiczny przekształca łatwo dostępne surowce w tysiące użytecznych produktów. Bazując głównie na węglu, ropie naftowej, gazie ziemnym, powietrzu, wodzie, wapieniu, soli i siarce - przemysł ten dostarcza leków, nawozów sztucznych, środków ochrony przyrody, mydła i detergentów, kosmetyków, tworzyw sztucznych, kwasów, alkaliów, barwników, rozpuszczalników, farb, materiałów wybuchowych i gazów. Biotechnika dostarcza również bardzo pożytecznych produktów, otrzymywanych jednak metodami bardziej biologicznymi niż chemicznymi.


Organizmy żywe lub substancje z nich produkowane są używane do wytwarzania leków, środków zwiększających plony, alkoholu, a nawet do otrzymywania minerałów. Niektóre z takich procesów, jak np.: fermentacja, znane są już od starożytności, podczas gdy inne poznano dopiero ostatnio, dzięki badaniom laboratoryjnym.


NARODZINY PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO
Pierwszym produktem chemicznym wytwarzanym na szeroka skalę była soda (węglan sodowy), której potrzebowały głównie wytwórnia szkła i mydła. W 1787 chemik francuski Nicolas Leblanc (1742 - 1806) wynalazł metodę otrzymywania siarczanu sodowego za pomocą mieszania zwykłej soli (chlorku sodu) z kwasem siarkowym. Siarczan sodowy mieszano następnie z węglem i wapieniem, a cała ta mieszanina była prażona (spalana). W rezultacie otrzymywano ?czarny popiół?, który po rozpuszczeniu w wodzie , był odparowywany w celu otrzymania sody. W późniejszym okresie proces Leblanca został zastąpiony procesem , w którym używano soli , dwutlenku węgla i amoniaku. Soda jest jednym z wielu typowych produktów przemysłu chemicznego, który przekształca się dalej na inne, użyteczne chemikalia. Innymi ważnymi momentami w rozwoju przemysłu chemicznego były: Produkcja bielidła (do bielenia i dezynfekcji) w 1799 oraz wynalezienia barwników syntetycznych, zaczynając od moweiny Perkina z 1856. Inny ważny wynalazek chemiczny to nawozy sztuczne dostarczające roślinom azotu, potasu i fosforu. Pierwszym z nich był superfosfat od 1834wytwarzano poprzez mieszania fosforanów z kwasem siarkowym. Stosowanie elektrolizy do otrzymywania cennych chemikaliów za pomocą przepływu prądu elektrycznego przez roztwory soli rozpoczął w 1894 proces Castner - Kellnera służący do otrzymywania czystej sody kaustycznej.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Kogo cytować?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku