INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Wojny perskie

Przyczyny wojen.

Persowie obciążyli greckie państwa Azji Mniejszej daniną i żądali od nich dostarczenia oddziałów zbrojnych i okrętów wojennych. Najważniejszą przyczyną były interwencje w sprawy wewnętrzne. Powstanie znalazło poparcie niezbyt energiczne. Bunt Persowie stłumili, ale też zrozumieli, że jeśli chcą spokojnie panować nad Azją Mniejszą muszą narzucić panowanie także wyspom i reszcie Grecji.


Kampania roku 490 r. p.n.e. Bitwa pod Maratonem
Armia perska podjęła działania w 490 r.p.n.e. w celu opanowania wysp i Grecji kontynentalnej, nie napotkały na większy opór. Gdy pod koniec kampanii wylądowała ona w Attyce pod Maratonem, na jej spotkanie wyszło wojsko ateńskie. Decyzja stoczenia bitwy na otwartym polu, a nie chowania się za mury miasta, zastała podjęta przez Miltiadesa. Bitwa stoczona pod Maratonem w 490r.p.n.e. zakończyła się druzgocącym zwycięstwem ateńskim.


Wyprawa Kserksesa w 480 r.p.n.e. Bitwy w Wąwozie Ternopilskim i Salaminą
Następną kampanię Persowie zorganizowali staranniej. Dowództwo objął król Kserkses. W obliczu zagrożenia części państw greckich poddała się mu od razu, jednak większość zachęcona zwycięstwem pod Maratonem, zawiązała sojusz, łącząc wspólne wojsko i flotę. Hellowie próbowali nie dopuścić armii perskiej do Grecji środkowej, blokując przejście przez Wąwóz Ternopilski. Dowództwo nad jego obroną objął król Leonidas. Kserkses uderzył na oddziały greckie w Wąwozie Ternopilskim. Początkowo Leonidas był w stanie utrzymać swoją pozycję. Zadecydował więc odesłać oddziały sprzymierzonych Hellenów, zachowują przy sobie 300 Spartan. Droga do Grecji środkowej stała otworem.. Bitwa w Zatoce Sarońskiej. Perskie okręty były za duże i było i trudno manewrować. Wojska ateńskie rozgromiły wojska perskie.


Kampania roku 479 p.n.e. Bitwa pod Platejami
Po przerwie zimowej wojska starły się pod Platejami. Była to największa bitwa tych czasów. Persowie zostali rozgromieni. Przystąpiono do uwalniania wysp i polis Azji Mniejszej.


Wzrost znaczenia Aten i Sparty po wojnach perskich
Wojny przyczyniły się do wzrostu politycznego Aten. Ogromna flota zapewniała przewodnictwo w wojnach. Persja nie odbudowała swojej potęgi.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Czym jest normalność?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku