INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Wikingowie

Wikingowie był to naród zamieszkujący Skandynawię i Półwysep Jutlandzki, czyli Szwecję, Norwegię i Danię. O wyglądzie Wikingów mówiono, że ma zarośniętą twarz, głowę okutą w hełm, z obowiązkowymi rogami (których w rzeczywistości nie było) oraz topór.


Wikingowie podzielili się na cztery grupy etniczne:
- Szwedzi zwanymi Waregami pierwotnie zamieszkiwali wokół jeziora Malarek, swoją ekspansję skierowali na tereny nad Zatoka Fińską i Ryską, dotarli do Morza Czarnego. Szwedzi zajmowali się głównie rabunkiem, handlem i żeglarstwem, dlatego zbudowali faktorię handlową w Kijowie i Nowogrodzie. Wyprawy organizowali do wschodniej Europy i Bizancjum (tzw. Szlak od Waregów do Greków). Przypuszcza się, że dali początek dynastii Ryrukowiczów, choć na pewno przyczynili się do rozwoju państwa Ruskiego.
- Goci zasiedlili południowe brzegi Bałtyku, głównie Wybrzeża Pruskie oraz Słowiańskie.
- Duńczycy (Danowie) zamieszkiwali wschód Jutlandii. Część plemion popłynęła ku brzegom Fryzji i Brytani. U ujścia Sekwany założyli swoje państwo.
- Norwedzy (Normanowie) osiedlili się najbardziej na północy szukali miejsca do stałego pobytu. Zamieszkiwali Wyspy Owcze, Szetlandy, Orkady, Hebrydy oraz wyspy Irlandii i Szkocji. Na koniec IX wieku podbili Islandie oraz Grenlandie możliwe, że znaleźli się na wybrzeżu Ameryki Północnej. Wszystkie grupy żyły na mało żyznych ziemiach, więc utrzymywali się z darów morza. Wikingowie po wodach mórz i rzek podróżowali okrętami, które nazywały się langskipy. Największa sława Wikingów wypadła na okres od VIII do XI wieku. Powstała ona z łodzi, które według skalnych rucin znalezionych Szwecji i Norwegii pochodzą z trzeciego tys. p. n. e. Tacyt w 98r pisz o lekkich wąskich łodziach Suinów, czyli Szwedów, które mogły pływać w dwie strony ponieważ miały taki sam kształt rufy jak i dziobu. Langskipy, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza długi okręt. Oznaczały się one stosunkiem długości do szerokości wynoszącym 7:1. najdłuższe okręty posiadały wysoką dziobnice z nasadą w kształcie smoka, która miała odstraszać duchy opiekujące się miastem lub osady, na które napadali. Snekkary, które zabierały czterdziestu wioślarzy zamiast głowy smoka miały paszczę węża, najmniejszymi okrętami były Ledangi. Napędami statków były wiosła jak i żagle. Wikingowie potrafili używać dwóch sił napędów w tym samym czasie. Wynaleźli oni ruchomy maszt, który można był ustawić wraz z kaprysami pogody. Statki odgrywały nie tylko rolę transportu, ale i obrzędy religijne. W 1904 roku pod Oserbergiem zachował się wspaniały oryginał lodzi z początku IX wieku. Obecnie znajduje się on w Muzeum Morskim w Oslo.


Wikingowie podróżowali np.:
DRAKKARAMI, KNORR
Wikingowie nie tylko wyruszali na podboje, do których służyły im drakkary, które mogły zabierać od 40 do 80 osób. Do wypraw handlowych oraz kolonizacyjnych używano knary, które są krótsze, głębsze i szersze, są to statki do podróży oceanicznych. Wikingowie mieli bardzo dużo innych rodzaji okrętów morskich i rzecznych.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jak zacząć wypracowanie?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku