INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Dziedzictwo cywilizacji starożytnych

Ludzie w dzisiejszych czasach, wiele zawdzięczają starożytnym cywilizacjom takim jak starożytna Grecja, Egipt, Sumerowie czy Fenicja. Dzisiejsze cywilizacje swój rozwój zawdzięczają nowatorskim technologią starożytnej Grecji. Dzięki temu, że Grecy zakładali miasta-państwa u wybrzeży Morza Śródziemnego, dziś możemy odkrywać różne nie zamieszkane obszary ziemi i zakładać tam swoje kolonie. Grecy wymyślili także ustrój polityczny-demokrację, dzięki któremu ludzie mają wolność wypowiedzi oraz wolność przekonań, mogą ustanawiać rządy spośród ludzi różnych warstw społecznych.


Grecy wymyślili również igrzyska olimpijskie, które przetrwały do dziś. W Grecji rozwinęła się kultura, sztuka i nauka. Grecy potrafili wykonywać bardzo piękne rzeźby, które ukazywały piękno ludzkiego ciała. Do dziś wyznaczają one normy piękna w sztuce. Dzięki Grekom zawdzięczamy piękno architektury. Wymyślili oni kolumny i ozdabianie budynków różnymi dekoracjami. Budowali piękne świątynie i budowle. Kultura Grecka była bardzo bogata. Grecy mieli wybitnych pisarzy, którzy pisali piękne poematy. Grecy wymyślili również teatr. Wiele zawdzięczamy rozwojowi nauki. Grecy stworzyli wiele dziedzin nauki takich jak: filozofia, historia, medycyna, matematyka, fizyka, geografia i astronomia. To dzięki nim możemy obliczyć długość południków i obwód ziemi. To najpierw Grecy stworzyli teorie heliocentryczną, wynaleźli czerpadło ślimakowe. W Grecji pojawiły się pierwsze licea i akademie. Wiele zawdzięczamy Grecji w dziedzinie matematyki, oni pierwsi zapoczątkowali wiedze z zakresu matematyki, potrafili obliczyć objętość brył i pól figur. Grekom zawdzięczamy wiele osiągnięć współczesnej nauki i techniki, ponieważ to oni wynaleźli wiele rzeczy, które ułatwiają nam współczesne życie.
Wiele korzystamy także z technologii starożytnego Egiptu. Egipcjanie wynaleźli pierwszy kalendarz czyli podział roku na 365 dni, na 12 miesięcy, z których każdy na 30 dni i doby na 24 godziny. Egipcjanie stosowali system dziesiętny oraz potrafili obliczyć powierzchnie trójkąta, koła, trapezu i walca. Potrafili przewidzieć zaćmienie słońca, znali gwiazdy i planety. Umieli także mumifikować zwłoki przed rozkładem. Znali anatomie człowieka. Wynaleźli także zegar, który składał się z naczynia z wodą z odpowiednią podziałką.
Sumerowie jako pierwsi wynaleźli miasta-państwa, potrafili budować okazałe świątynie tzw. Zikkuratu. Oni wynaleźli koło które umożliwia poruszanie się oraz przemieszczanie wielu ciężkich rzeczy, potrafili wytwarzać cegły z gliny które były podstawowym materiałem budowlanym. Największym ich osiągnięciem jest system nawadniający (sieć irygacyjna), który umożliwia uprawy rolnictwa nawet na dużych obszarach, przy rzece. Wynaleźli pismo klinowe oraz potrafili produkować kolorowe szkło. Wynaleźli również system miar i wag (palec, łokieć, talent).
Największym osiągnięciem Fenicjan było wynalezienie pisma alfabetycznego, który składał się z 22 znaków. W dzisiejszych czasach wiele zawdzięczamy piśmie alfabetycznym ponieważ do dziś większość państw posługuje się tym pismem. Potrafili budować statki z drewna a także potrafili farbować tkaninę na purpurowo. Umieli również rzeźbić w kości słoniowej.
Dzięki starożytnym cywilizacjom wiele zawdzięczamy, to ich odkrycia są kolebką wielkich wynalazków, które umożliwiają nam łatwiejsze życie.

autor: Maciej Krobski


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Kogo cytować?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku