INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Odmienność zachowań człowieka - różnice i podobieństwa do zwierząt

Kim jest człowiek? Co kieruje jego zachowaniami i czy jest ono przewidywalne, czy może jest zapisane gdzieś tam?? Już od czasów starożytnych filozofowie próbowali wyjaśnić zagadkę człowieczeństwa. Stawiali wiele pytań, na które do tej pory nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi. Czy człowiek jest zwierzęciem? Ktoś powie, że tak?ktoś inny wręcz się oburzy i powie, że nie. Jeśli tak, to dlaczego, jeśli nie, to co w takim razie tak nas wyróżnia, że jednak jesteśmy inni? Jest na to wiele teorii. Uważa się, że człowiek to zwierzę stadne, i gdy wybiera życie w samotności ? tzw. pustelnictwo, to raczej nie jest to zdrowy objaw, bo człowiek potrzebuje towarzystwa, osoby do porozmawiania.


Osoba wierząca powie, że człowiek to istota boska, stworzona na obraz Boga, natomiast ateista?lub uczony powie, że to wszystko co nas otacza powstało w sposób niezależny od "siły wyższej". Ostatecznie za "istotę" wyższa uznają ewolucję. Jednak co tak naprawdę nas różni bądź łączy ze zwierzętami? Skoro jak twierdza uczeni życie "wyszło" z praoceanu?czyli wszyscy, zarówno człowiek jak i zwierzęta, mamy wspólne "korzenie", a więc jesteśmy jakoś ze sobą spokrewnieni, tylko że każde z nas poszło swoją drogą. Jednak pominę sprawę ewolucjonizmu i co się z czego wzięło, bo nie to jest tematem moich rozważań.
Kim więc jest człowiek? Człowiek (homosapiens) to istota rozumna, a więc w przeciwieństwie do zwierząt posiadamy rozum. Poza rozumem mamy jeszcze wolna wolę i sumienie. Zwierzęta natomiast posługują się instynktem. Ten instynkt musi im zapewnić zdobycie pożywienia, uchronić je przed niebezpieczeństwem, zapewnić ciągłość gatunku, co nie zmienia faktu, że człowiekowi brak jest instynktu. Wręcz przeciwnie. Człowiek posiada instynkt, jednakże w większości go zatracił ? albo instynkt ten został uśpiony. Przyczyniło się do tego to, że człowiek od samego początku próbował ułatwić sobie życie: produkował narzędzia, przedmioty ułatwiające mu polowanie, czyli robił wszystko to poto ,by uprościć sobie przetrwanie. Instynkt ten ujawnia się w chwilach zagrożenia dla życia człowieka. Wtedy górę bierze instynkt nad rozumem i wolą. Podczas np. pożaru człowiek wyskakuje z okna na ósmym piętrze w obawie przed płomieniami, nawet gdy pomoc jest już w drodze. A logika nakazywałaby wręcz zostać, bo to przecież wysoko i zginąć może. W takich chwilach nie działamy racjonalnie. Człowiek ma złożoną naturę i nikt nie jest w stanie przewidzieć jego reakcji w danej sytuacji, gdyż każdy z nas jest inny. Ma na to wpływ każda chwila i każde wydarzenie w naszym życiu. Możemy się uodpornić na niektóre sytuacje, a na inne z kolei możemy być chorobliwie wrażliwi i to wszystko może mieć decydujący wpływ na nasze przyszłe zachowanie. Reakcje będą wtedy odruchowe. Nie będziemy się nad nimi zastanawiać, tylko zadziałamy impulsywnie - jak zwierzęta.
Podobnie jak z człowiekiem jest z udomowionymi zwierzętami. One także w większości zatraciły instynkt przetrwania. Ponieważ człowiek od zarania dziejów hodował ? udomawiał niektóre z nic, to teraz taka koza nie dałaby sobie rady na "wolności" i prędko padłaby ofiarą jakiegoś drapieżnika dlatego, że nie potrafiłaby wyczuć zagrożenia. Niczym niewinne dzieciątko poszłaby na rzeź.
W obecnych czasach, patrząc na to co wyczyniają ludzie można by powiedzieć, że to zwierzęta w przeciwieństwie do ludzi są boskimi, czystymi, nieskazitelnymi stworzeniami, które nie robią nic przeciwko swojej naturze. One nie zabijają dla rozrywki, one nie powodują, że wybuchają wojny, one nie zanieczyszczają środowiska naturalnego, a więc ich "zacofanie" nie jest tak niszczące jak globalna działalność człowieka. Zwierzęta żyją niczym w biblijnym raju gdzie panują pewne zasady, których nikt nie może złamać. Dopiero to właśnie pojawienie się w tym raju człowieka spowodowało, że raj przestał istnieć. Panujące w nim równowaga i harmonia, zachwiały się. Człowiek jest większym szkodnikiem niż szarańcza, bo gdziekolwiek się pojawi jego działalność przynosi szkody; wycina drzewa, zabija zwierzęta, rujnuje gleby, zanieczyszcza rzeki. Człowiek ma wiele różnych cech, niestety tych złych chyba jest o wiele więcej. Człowiekiem od zawsze kierowały żądza pożądania ? posiadania jak najwięcej. Zazdrość powodowała od wieków różne spory, które kończyły się nawet wojną trwająca później przez wiele lat. Wiele podobnych sytuacji odnajdujemy w różnych źródłach literackich: wystarczy przypomnieć sobie z mitologii czemu wybuchła wojna trojańska. Ile razy słyszymy o waśniach skłóconych rodzin, które trwają od wielu pokoleń, aż w końcu nikt nie wie o co oba rody się skłóciły, o co walczą. Pierwsze morderstwo opisane już w biblii było wywołane zazdrością i zawiścią, gdy Kain zabił Abla - swojego jedynego brata. Sama biblia opisuje bardzo dobrze człowieka. Ewa, pierwsza kobieta, dała się skusić szatanowi dla tego, że zaślepiła ją chęć "wiedzy" jaką proponował jej szatan. Każdy zna historię Adama i Ewy dlatego nie będę się rozpisywać co się z nimi stało dalej bo chodzi tu o fakt, że człowiekowi zawsze jest mało, nawet jeśli ma już naprawdę wiele. Jak to mówią: "dasz palec a weźmie całą rękę". Tak jest właśnie z człowiekiem. Człowiek swoją chciwością przez te wszystkie wieki wyrządził wiele krzywd sam sobie jako rasie ale i środowisku, w którym żyje.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Czym jest normalność?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku