INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Pośrednie dowody ewolucji

Do dowodów pośrednich należą te fakty z anatomii porównawczej, embriologii, biogeografi, systematyki, fizjologii i biochemii, które wykazują jedność świata żywego, pomagają ustalić pokrewieństwo organizmów. Dowody pośrednie łącznie z bezpośrednimi, uzupełniają się dając możliwie pełny obraz ewolucji świata żywego. Przedmiotem badań anatomii porównawczej jest porównywanie układów (np. oddechowego, krążenia, nerwowego) i narządów (np. serca, mózgu, kończyn), jak też szczątkowych organów w różnych grupach roślinnych lub zwierzęcych celem wykrycia pokrewieństwa między nimi i ustalenia kierunku rozwoju w przyszłości.


Analizując rozwój np. płuc serca i mózgu u kręgowców można wykazać istnienie zasadniczego planu budowy tych narządów, choć w miarę ewolucji zmieniały się i różniły od swego pierwowzoru.
Analiza narządów szczątkowych dostarczana przez anatomię porównawczą pozwala przytoczyć inne przykłady ewolucji. Narządy szczątkowe są to zredukowane i często bezużyteczne części ciała, które u przodków były bardzo dobrze rozwinięte. Narządy szczątkowe są przykładem narządów, które u pokrewnych form są dobrze rozwinięte i w pełni funkcjonują. Jeżeli jednak wskutek zmiany trybu życia, zmiany jego warunków, jakiś narząd przestaje odgrywać rolę i staje się zbyteczny lub wręcz szkodliwy, stopniowo uwstecznia się lub całkowicie zanika. Dobrym przykładem może być rozwój oczu, jaki spotykamy u rożnych przedstawicieli ssaków należących do rzędu Owadożernych. W tym rzędzie ssaków są stosunkowo małe, u tych zaś gatunków, które żyją w ziemi, oczy wykazują różny stopień uwstecznienia. U naszego kreta oczy są małe, powieki bardzo zgrubiałe, a otwór między nimi ma postać wąskiej szpary. U innych gatunków otwór jest zredukowany do prawie mikroskopijnej szczeliny. W ten sposób oczy są stale pokryte skórą i nie funkcjonują. Mimo to znajdujemy w oku jego główne części, jak: zredukowaną tęczówkę, soczewkę i siatkówkę, która jest dobrze rozwinięta. U kretów amerykańskich redukcja postępuje dalej (japoński jeszcze dalej). U zwierząt żyjących w głębi jaskiń występuje silnie zaznaczony zanik oczu, podczas gdy zwierzęta żyjące w półmroku blisko od wejścia do jaskini mają oczy nadmiernie rozwinięte, owady żyjące na wyspie Maderze i na Kergulach są przeważnie bezskrzydłe. Dla nich obecność skrzydeł byłaby bezużyteczna, a nawet poważnym minusem z powodu burz i wiatrów, które mogłyby porwać owady.
Do narządów szczątkowych zwierząt zalicza się także: włosy na skórze słoni, szczątkową miednicę i kończyny wieloryba, szczątkowe kości pasa miedniczego i kończyn tylnych u węży dusicieli, skrzydła u ptaka kiwi żyjącego w Nowej Zelandii, które zanikły prawie całkowicie (nie pełnią żadnych funkcji). U człowieka są to: np. mięśnie poruszające małżowiną uszną. Także u małp człekokształtnych mięśnie te są uwstecznione. U innych małp natomiast są one w pełni funkcjonujące. Wiadomo, że niektórzy ludzie po odpowiednim ćwiczeniu mogą poruszać małżowiną, czyli że mięśnie mogą być niekiedy silniej wykształcone i podatne na wpływ ćwiczenia.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Kogo cytować?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku