INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Jamochłony

Są to najprostsze zwierzęta tkankowe o budowie na ogół promienistej. Rozwinęły się prawdopodobnie z kolonijnych pierwotniaków. Ciało ich zbudowane jest z dwu warstw komórek: zewnętrznej - epidermy (warstwy nabłonkowo-mięśniowej), pochodzenia ektodermalnego, i wewnętrznej - gastrodermy, pochodzenia endodermalnego. Między nimi leży zespalająca je bezkomórkowa błona podstawna lub galaretowata substancja - mezoglea.

Przeczytaj o jamochłonach w naszej ENCEKLOPEDII.


Ciało jamochłona ma kształt worka o jednym otworze, pełniący zarazem rolę gębowego i odbytowego. Ściany ciała obejmują przestrzeń zwaną jamą chłonąco - trawiącą. odbywa się w niej wstępne, częściowe trawienie pobranego pokarmu. Zachodzi ono pod wpływem enzymów wydzielanych przez wyspecjalizowane gruczołowe komórki gastrodermy. Ostateczny jednak rozkład i przyswajanie pokarmu odbywa się wewnątrz komórek gastrodermy. Trawienie u jamochłonów dokonuje się zatem częściowo pozakomórkowo, częściowo zaś wewnątrzkomórkowo.
Jamochłony są bardzo zróżnicowaną grupą zwierząt. Wyróżnia się wśród nich formy osiadłe - polipy i formy wolnożyjące - meduzy. Obie postaci są promieniście symetryczne, a zasada ich budowy jest bardzo podobna. Różnice polegają na tym, że polip jest w przybliżeniu cylindryczny, a meduza dzwonowata, że warstwa mezoglei polipa jest cienka, a meduzy gruba, że wreszcie dla polipa naturalne jest położenie otworem gębowym do góry, a dla meduzy do dołu. (Pozostałe, drugorzędne różnice są wynikiem odmiennego trybu życia i wielkości. Rozpowszechnipona jest przemiana pokoleń, w której polipy rozmnażają się bezpłciowo, produkując meduzy, te zaś na drodze płciowej dają znów pokolenie polipów.


BUDOWA KOMÓRKOWA
Niektóre komórki specjalizują się w wypełnianiu określonych funkcji, nie tracąc jednak ogólnego charakteru komórek nabłonkowych. Komórki nabłonkowo - mięśniowe tworzą wzdłuż mezoglei wypustki, a w nich kurczliwe włókienka mięśniowe. Komórki nabłonkowo - zmysłowe, zakończone cienką pałeczką, odbierają bodźce ze środowiska, głównie mechaniczne i chemiczne. Komórki nabłonkowo - nerwowe za pomocą długich, cienkich wypustek kontaktują się między sobą, tworząc rozproszoną sieć nerwową, zagęszczoną w bardziej aktywnych okolicach ciała, np. na czułkach, stopie i wokół otworu gębowego polipów.
Charakterystyczne dla jamochłonów są komórki parzydełkowe.
Komórka taka wytwarza wewnątrz swej plazmy parzydełko - banieczkę, do której wnętrza jest wnicowana długa i bardzo cienka rurka. W razie podrażnienia rurka ta zostaje gwałtownie wynicowana, wbija się w ciało ofiary i wstrzykuje doń zawartą w banieczce truciznę. Przy samej mezoglei, między podstawami innych komórek, leżą stosunkowo małe komórki interstycjalne (dosłownie "międzypostawione"). Są one niewyspecjalizowane, totipotencjalne, i mogą przeistaczać się w komórki któregokolwiek typu. Z nich również powstają gamety.
Komórki mięśniowe są równie liczne w ektodermie i entodermie. Komórek zmysłowych, nerwowych, parzydełkowych oraz interstycjalnych jest znacznie więcej w ektodermie. Wyłącznie w entodermioe znajdują się opatrzone wiciami komórki, uczestniczące w procesie trawienia. Część pełni funkcje wydzielnicze, wytwarzając i uwalniając do światła jamy gastralnej enzymy trawienne. Inne są obdarzone zdolnością fagocytozy.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Co nowego w bazie ściąg?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku