INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Jamochłony

Są to najprostsze zwierzęta tkankowe o budowie na ogół promienistej. Rozwinęły się prawdopodobnie z kolonijnych pierwotniaków. Ciało ich zbudowane jest z dwu warstw komórek: zewnętrznej - epidermy (warstwy nabłonkowo-mięśniowej), pochodzenia ektodermalnego, i wewnętrznej - gastrodermy, pochodzenia endodermalnego. Między nimi leży zespalająca je bezkomórkowa błona podstawna lub galaretowata substancja - mezoglea.

Przeczytaj o jamochłonach w naszej ENCEKLOPEDII.


Ciało jamochłona ma kształt worka o jednym otworze, pełniący zarazem rolę gębowego i odbytowego. Ściany ciała obejmują przestrzeń zwaną jamą chłonąco - trawiącą. odbywa się w niej wstępne, częściowe trawienie pobranego pokarmu. Zachodzi ono pod wpływem enzymów wydzielanych przez wyspecjalizowane gruczołowe komórki gastrodermy. Ostateczny jednak rozkład i przyswajanie pokarmu odbywa się wewnątrz komórek gastrodermy. Trawienie u jamochłonów dokonuje się zatem częściowo pozakomórkowo, częściowo zaś wewnątrzkomórkowo.
Jamochłony są bardzo zróżnicowaną grupą zwierząt. Wyróżnia się wśród nich formy osiadłe - polipy i formy wolnożyjące - meduzy. Obie postaci są promieniście symetryczne, a zasada ich budowy jest bardzo podobna. Różnice polegają na tym, że polip jest w przybliżeniu cylindryczny, a meduza dzwonowata, że warstwa mezoglei polipa jest cienka, a meduzy gruba, że wreszcie dla polipa naturalne jest położenie otworem gębowym do góry, a dla meduzy do dołu. (Pozostałe, drugorzędne różnice są wynikiem odmiennego trybu życia i wielkości. Rozpowszechnipona jest przemiana pokoleń, w której polipy rozmnażają się bezpłciowo, produkując meduzy, te zaś na drodze płciowej dają znów pokolenie polipów.


BUDOWA KOMÓRKOWA
Niektóre komórki specjalizują się w wypełnianiu określonych funkcji, nie tracąc jednak ogólnego charakteru komórek nabłonkowych. Komórki nabłonkowo - mięśniowe tworzą wzdłuż mezoglei wypustki, a w nich kurczliwe włókienka mięśniowe. Komórki nabłonkowo - zmysłowe, zakończone cienką pałeczką, odbierają bodźce ze środowiska, głównie mechaniczne i chemiczne. Komórki nabłonkowo - nerwowe za pomocą długich, cienkich wypustek kontaktują się między sobą, tworząc rozproszoną sieć nerwową, zagęszczoną w bardziej aktywnych okolicach ciała, np. na czułkach, stopie i wokół otworu gębowego polipów.
Charakterystyczne dla jamochłonów są komórki parzydełkowe.
Komórka taka wytwarza wewnątrz swej plazmy parzydełko - banieczkę, do której wnętrza jest wnicowana długa i bardzo cienka rurka. W razie podrażnienia rurka ta zostaje gwałtownie wynicowana, wbija się w ciało ofiary i wstrzykuje doń zawartą w banieczce truciznę. Przy samej mezoglei, między podstawami innych komórek, leżą stosunkowo małe komórki interstycjalne (dosłownie "międzypostawione"). Są one niewyspecjalizowane, totipotencjalne, i mogą przeistaczać się w komórki któregokolwiek typu. Z nich również powstają gamety.
Komórki mięśniowe są równie liczne w ektodermie i entodermie. Komórek zmysłowych, nerwowych, parzydełkowych oraz interstycjalnych jest znacznie więcej w ektodermie. Wyłącznie w entodermioe znajdują się opatrzone wiciami komórki, uczestniczące w procesie trawienia. Część pełni funkcje wydzielnicze, wytwarzając i uwalniając do światła jamy gastralnej enzymy trawienne. Inne są obdarzone zdolnością fagocytozy.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jak zacząć wypracowanie?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku