INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Szkielet

Szkielet - definicja według Encyklopedii Internautica (kliknij tutaj)

Bez szkieletu ciało czlowieka było by zwiotczałą,bezkształtną masą mięśni,naczyń krwionośnych i narządów wewnętrzynych.Kości są tak mocne i twarde że tworzą sztywny szkielet wewnętrzny,który podpiera i ochrania wszytkie części ciała.Stanowi on konstrukcję nośną narządów ruchu i jest miejscem przyczepu ścięgien(połączeń mięśniowo-kostnych zbudowanych z tkanki łącznej) i wiązadeł(polączeń kostno -kostnych zbudowanych z takniki łącznej).


Szkielet pod względem czynościowym tworzy kościec osiowy i kościec obwodowy.Na kościec osiowy składają sie: kości czaszki,kręgosłup z kością krzyżową i części kostne klatki piersiowej, natomiast na obwodowy: kości konczyn górnych wraz z kościami obręczy barkowej oraz kości kończyn dolnych wraz z kościami obreczy biodrowej.

Każda dojrzała kość ma strukturę blaszkową o warstwowym ułożeniu.Ta struktura blaszkowa kości jest odmienna w tzw.warstwie korowej (zbitej) i warstwie gąbczastej (beleczkowej). Warstwa korowa utworzona jest z cylindrycznie ułożonych blaszek, które pod mikroskopem przypominają system przylegaących do siebie rurek.Warstwa gąbczasta zbudowana jest z blaszek, które układają się w trójwymiarową nieregularną sieć blaszek.Przestrzenne ułożenie elementów kostnych jest gęstsze w wrastwie zbitej niż gąbczastej. Rozmieszczenie i ilość każdej z wymienionych struktur w kości zależne są od jej kształtu, a ten uwarunkowany jest z kolei funkcją, jaką spełnia poszczególna kość w szkielecie. Cała zewnętrzna powierzchnia kości, z wyjątkiem tej, która tworzy stawy (na powierzchniach stawowych kości pokryta jest chrząstką stawową) otoczona jest ściśle przylegająca do kości błoną włókniastą-okostną.Okostna jest bogato unaczyniona, dzięki okostnej, w której znajduja sie komórki podobne doosteoblastów, następuje zgrubienie kości poprzez odkładanie sie nowych warstw kości na jej powierzchni.

Ze względu na kształt kości szkieletu można je podzielić na:

-kości długie (np.kość ramieniowa, udowa, przedramienia, podudzia, śródręcza, śródstowpia i palców) zbudowane są prawie wyłącznie z istoty korowej.Na obu końcach trzonów kości długich znajdują sie naturalne maczugowate zgrubienia-dodatkowo tzw.przynasady. Jest to miejsce, gdzie odbywa sie wzrost kości na długość. W okresie wzrostu nasada odzielona jest od przynasady chrząstką, noszącą nazwę chrząstki wzrostu lub nasadowej.Jama szpikowa w trzonie kości długich i przestrzennie miedzybeleczkowe nasad wypełnione są szpikiem

-kości (np.kości czaszki,mostek,żebra,miednicy) utworzone są przez blaszki zewnętrzne i wewnętrzne mające strukturę warstwy korowej,które przedzielone są cienką warstwą tkanki gąbczastej.

-kości różnokształtne (np.kość nadgarstka,stępu.oraz kręgi) otoczone są warstwą istoty korowej - podobnie jak kości długie,z reguły jest ona jednak cieńsza.Wypełnione są prawie wyłącznie warstwą gąbczastą.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Kogo cytować?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku