INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Charakterystyka Pana Wołodyjowskiego

Mało osób, które do tej pory poznałem, ma aż taką wyobraźnię, jaką miał Henryk Sienkiewicz. Stwierdzam to na podstawie faktu, że potrzeba naprawdę dużej weny, aby napisać tyle dzieł, w których występuje tak wiele różnych postaci. Henryk Sienkiewicz stworzył Stasia Tarkowskiego z ?W pustyni i w puszczy?, Zbyszka z Bogdańca z ?Krzyżaków? Jana Skrzetuskiego z ?Ogniem i mieczem?, zabawną postać Zagłoby występującej w całej Trylogii, wśród tych osób nie ma jednak aż tak wielkiego patrioty jak Pan Wołodyjowski. O tej właśnie postaci będzie ta charakterystyka.


Pan Wołodyjowski vel "mały rycerz" z wyglądu był bardzo niepozorny, niski i proporcjonalnie do jego wzrostu - chudy - tym wprawiał przeciwników, z którymi walczył w jeszcze większe zakłopotanie. Z natury był to człowiek bardzo pogodny, czuły i spokojny. Bez sprzeciwu przyjmuje swój los. Także bardzo skromny, mówiąc o swej śmierci "nic to", pomniejszył jej wagę, nigdy nie uważał się za herosa - czyny, których dokonywał, traktował jako obowiązek wobec ojczyzny. Był to człowiek o naprawdę dobrym sercu. Był rycerzem doskonałym. Niezrównany fechmistrz, odważny, ceniący honor. Był również bardzo pobożny, składa śluby w ufności Bogu. W walce był absolutnie niepokonany, sprawdzał się jako dowódca i takty, specjalizował się głównie w brawurowych podjazdach.
Mały rycerz umarł za ojczyznę, kosztem własnej śmierci nie pozwolił, aby wróg zajął zamek, którego ślubował bronić. Ponieważ nie było żadnej szansy, aby ów zamek obronić, postanowiono ewakuować ludność, a zamek wysadzić. Michał Wołodyjowski i jego przyjaciel Ketling wysadzili się w powietrze razem z zamkiem. Tak zginął Wołodyjowski, Hektor Kamieniecki, pierwszy żołnierz Rzeczypospolitej.

autor: Krystian Wawrzynek


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Co nowego w bazie ściąg?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku