INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Zaprezentuj utwory literackie w których odnalazłeś motyw nadziei, wiary, sens pokonywanie trudności

Wiara, nadzieja i miłość - te trzy wartości towarzyszą ludziom od wieków. Często przeplatają się z nimi wartości zgoła przeciwne jak nienawiść, żal rozpacz... Każde jednak z tych uczuć wzbudza w nas jakieś emocje, motywuje do działania. Zdarza się tak że to właśnie te drugie są podstawą tych lepszych, bardziej wartościowych, dobrych odczuć.To własnie z nich rodzi się wiara i sens pokonywania przeciwności losu w nadzieji na lepsze jutro, w nadziei na osiągnięcie jakiegoś celu.


Wielu pisarzy poruszało w swoich utworach tematy tych uczuć.Z tej niezliczonej liczby utworów wybrałam osiem, będących w większości książkami nam współczesmymi,są to; Biblia, "Weronika postanawia umrzec", "Alchemik", "Cudzoziemka" , "Przygody Oliwera Twista" oraz "Stowarzyszenie umarłych poetów".
Jednym z najstarszych dziel w dziejach ludzkosci jest Biblia. Jest ona żródłem naszej kultury, może stać się nauczycielką życia. Jest to jedyna w swoim rodzaju ksiaga w ktorej mozemy znależć wskazówki jak postepowac, możemy znależc w niej otuchę i wsparcie w trudnych sytuacjach. Jest to moim zdaniem jedyna ksiega tak bardzo wypełniona miłością i nadzieja. Chociażby jedna z najbardziej znanych przypowieści "O synu marnotrawnym".
Jest to opowieść o tym ze Bóg cieszy się z każdego nawóconego grzesznika i zawsze czeka na błądzących ludzi. Wzbudza w nas nadzieje iż nawet gdy popełnimy w życiu jakiś błąd możemy go naprawić. Pozwala nam wierzyć że jest sens w tym by nie brnąć ślepo przed siebie ze jest zawsze czas by się zatrzymac,popatrzeć na swoje życie i czasem przyznać się do tego że nie mieliśmy racji. Pododnie mozemy odnieść się do przypowieści "O miłosiernym Samarytaninie", przypowieci o przykazaniu miłości i milosierdzia wobec ludzi. Jak dobrze jest czasem pomyślec ze jednak są jeszcze jacyś dobrzy ludzie wśród nas, zwykli altruiści dajacy swoja miłośc i wsparcie nie żądając niczego w zamian. Czytanie tego rodzaju rzeczy jest bardzo ważne w dzisiejszym świecie w którym każdy goni za własnymi sprawami, za pieniędzmi, karierą lepszym jutrem egoistycznie myśląc tylko o własnych potrzebach i nie zwracając uwagi na ludzi wokolo. Czasem jednak zdzazaja się i dobrzy samarytanie i trzeba wierzyć ze będzie ich więcej...
"Bądż niczym bijące żródło nie zaś jak staw, w którym zawsze stoi ta sama woda."" - jest to cytat z książki "Weronika postanawia umrzec". Jest to opowieść o niedoszłej samobójczyni, tytułowej Weronice. Znudzona szarością życia postanawia zakończyc swą egzystencję na tym świecie, zostaje jednak odratowana i umieszczona w zakładzie psychiatrycznym. Dziewczyna przechodzi długą drogę od depresji i autodestrukcji do odnależnienia własnego ja i sensu życia,stawiana czoła kolejnym wyzwaniom. Książka ta nauczyła mnie że porazka nie zawsze oznacza przegraną czasem staje sie początkiem czegoś nowego, ukazuje nam nowe możliwości i nowe wyzwania, bo dla prawdziwej osobowości porażka nie jest końcem lecz wskazówką by spróbowac jeszcze raz.
W innej swojej książce autor "Weroniki..." Paulo Coelho przychodzi do nas z kolejnym tematem dotyczacym życia, jego afirmacji i zagadek jakie przed nami kryje. "Alchemik" jest obecnie jedną z bardziej popularnych książek na rynku. Książka ta utwierdziła mnie w przekonaniu ze warto jest podążac za swoimi marzeniemi, że trzeba miec wiare w to że sami jesteśmy zdolnie zrealizować własne marzenie, osiagnać postawione sobie cele. Autor zadaje nam pytanie;" Kto wie? Może Bóg stworzył pustynię po to, by człowiek mogł cieszyc się widokiem palm?" I rzeczywiście, czyż wszystkie nasze niepowodzenia i trudnoście nie sprawiaja że nasza wygrana staje się dla nas cenniejsza a już sama myśl o tym ze możemy coś osiągnąc mimo kilku potknięc nie dodoaje nam otuchy? To jest własnie chyba ta nadzieja na lepsze jutro, na to ze "Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało ci się to osiągnąć". Alchemik ukazuje cuda świata i pozwala ujrzeć rzeczy wydawałoby się oczywiste, który jednak są często nie zaówazane w codziennym życiu. "To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że nasze życie jest takie fascynujące". To ostatnie zdanie zawiera w sobie sens szukania lepszych rozwiązań, dązenia do samorealizacji i do urzeczywistniania swych najskrytszych snów.
Mogłoby się wydawac że "Cudzoziemka" nie jest związana z tematem, myślę jednak że mozna w niej odnależć wiarę i nadzieje. Głowna bohaterka jest kobieta skrzywdzoną przez mężczyznę. Kryje ona w sobie żal, ból i goryczy. Mimo to wydaje mi sie żęe żyje nadzieja na to że jeszcze spotka swojego ukochanego. Róża w ostatnim rozdziale przechodzi przemianę, staje sie znow dawną Różą oraz prosi o wybaczenie wszystkich których skrzywdziła. Jak widac należy wierzyc w ludzi, w ich dobroc i uczucia,nawet te głęboko ukryte. Trzeba wierzyć że można się zmnienić, i próbowac naprawiać swoje błędy w nadzieji że zostanie nam wybaczone.
Bardzo poruszyły mnie także losy małego chłopca, który traci rodziców i zostaje umieszczony w domu dziecka. Jego losy to pasmo nieszczęść. Dostaje się w ręce bandytów i złodzieji, przez ktorych jest wykorzystywany. Gdy wydawałoby sie że znalazł już jakąś ostoję, ludzi ktorzy go pokochali i przyjeli do swego domu uwalniajac zarazem od zbirów i okazali się być jego prawsdziwą, biologiczna rodziną chlopak znow wyada w tarapaty. Tak z grubsza rysuja się losy mnałego Oliwera Twista. Pomimo iz fabuła książki jest przygnębiająca w swojej realności i w ukazaniu tragicznych losów sieroty konczy się bardzo optymistycznie wlewając w serca otuchę, wiare w dobroć i nadzieje.
Losy Oliwera i jego przyjaciół konczą się pomyślnie. Wiara Oliwera w to że moze miec normalną kochającą rodzine uczyniła cuda. Optymistyczne zakończenie w którym przestepcy zostaja aresztowani a mały Twist powraca do ludzi którzy go kochają daje nadzieje ludziom którzy myślą ze już nic nie można zrobić, wypełnia wiarą w ludzi, ich ofiarność i dobroć a także w to że lost także moze nam sprzyjać. Książka ta nadaje sens szukaniu lepszego jutra, walczeniu o dobro i miłość, szacunek i przyjażń. Jest to piekna lektura ktorą warto przeczytać w chwilach zwątpienia i gdy upada w nas nadzieja że już nic nam nie pomoże.
A propos szacunku, przyjażni oraz sensu pokonywania trudności chciałabym przytoczyc utwór pod tytułem "Death's Poets Socjety". Jest to wspaniała opowieść o tym dlaczego warto cokolwiek robic i robic to z pasją. Przywolując tu tę książke mam na myśli jedną postać - profesora Kaetinga wykładającego poezję angielską. Jest to charyzmatyczna postac nauczyciela ktory nie chce prowadzić nudnych, podrecznikowych lekcji. Chce on zainteresować swoich ucznów przedmiotem, ukazać im drzemiące w nich zdolności, chce rozwinąc w nich samodzielne i kreatywne myślenie. Anglista bardzo poświęca się swoim uczniom traktując ich po części jak przyjaciół co nie jest dobrze odbierane przez dyrekcję szkoły. Efekt końcowy jest taki, że zostaj4e obarczony winą za śmierć ucznia który popełnił samobojstwo na skutek zakazu ojca. Gdy przychodzi po raz ostatni do swojej klasy by zabrac z tamtąd swoje rzeczy, lekcje prowadzi dyrektor trzemając sie sztywno podręcznika. Gdy Keating ma juz wychodzić uczniowie składają mu chołd - stają na ławkach recytując "O, kapitanie, moj kapitanie......." nie zawżając na reakcje nauczyciela prowadzącego lekcje. Uważam że jest to najwyższa i najpiekniejsza rzecz jaką ucznioweir mogli podraowac profesorowi Keatingowi. Ich postawa wyrażała uznianie, szacunek, sympatię i to że doceniają to co dla nich zrobił. Myśle ze jest to wspaniała rzecz doczekać sie takiej nagrody za trud swej pracy. Jest to piekny pomnik wystawony wierze w ludzi, w ich talent, chęć rozwoju, jest to pomnik tego że jest sens pokonywac trudności, angażować się w coś całą swoją osobą i robić to "coś" dla innych. Profesor Keating z cała pewnością mogłby powiedzieć "exgi monumentum !". Tak jest to pomnik trwalszy niz ze spiżu, bo wciaż żywy w sercach swoich podopiecznych co jest najpiekniejszym uwieńczeniem jego zajęć.
Wszystkie utwory literackie jakie przywołałam zrobiły na mnie dość duże wrażenie, są miom zdaniem opowieściami w ktorych można odlnależć także inne motywy niż te podane w temacie ; wiarę, nadzieję i sens pokonywanie trudności. Jest jednak jeszcze jeden utwór, o wiele bpiekniejszy i bardziej przerażjący, pelen ciągłych niespodzianek, emocji. W tym utworze wira przplata się ze zwątpieniem, nadzieja idzie w parze z porażką a sens pokonywanie trudności z beznadziejnośią i szarością dnia. Jest w nim cos magicznego, cos co niepozwala nam przestac czytać tego dzieła. Jest to największa powieść wszechczasow pisana codziennie przez wielu autorów. Utwor ten nazywa się "Życie". To właśnie tu należy szukać inspiracji do dalszego działania, motywacji do osiągniecia celu. To właśnie życie zaskakujac nas codziennie nadaje sens by pokonywac trudności, to jego tajemnice każą man co rano odkrywać nowe horyzonty, to życie daje nam nadzieje i wiare w to że warto być. Rene Charr powiedział "Trzeba umieścić się na zewnątrz siebie, na granicy tez i w orbicie głodowych klęsk, jeżeli oczekujemy jakiejś rzeczy niezwykłej, dokonującej się tylko w nas.", więc może nie zawsze trzeba szukać gdzieś daleko tylko poprost spojrzec w głąb siebie i zobaczyć, że jest w nas pełno tych poztyywnych uczuc, trzeba je tylko dostrzec.

autor: Aleksandra Pawłowska


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Kogo cytować?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku