INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Jakie motywy ballad odnajdziesz w horrorze (utworze literackim bądź filmie), na podstawie ballady Goethego: "Król Olch"?

Johann Wolfgang Goethe jest jednym z tych poetów, którzy zajmują w światowej literaturze najwyższe miejsce. Dzieję się tak ze względu na ogromne bogactwo problemów i tematów zawartych w jego utworach. Wśród licznych dzieł Goethego bardzo ważną pozycję zajmują ballady, będące dowodem zainteresowania poety ludowymi pieśniami i relacja panującą między człowiekiem a przyrodą. Gdy zapoznamy się z niektórymi z nich, łatwo zauważamy, iż wiele horrorów ma podobne cechy co owe ballady.


W utworze pt. "Król Olch" widzimy, iż bardzo ważną rolę odgrywa wiara w duchy czy rusałki leśne. Ponadto rzeczą znamienną jest wzajemne przenikanie się dwóch światów ? realistycznego realistycznego fantastycznego, przy czym rola dominująca, groźna i magiczna przypadła temu drugiemu światu. Ponadto ważnym elementem ballad jest natura, która rządzi się własnymi prawami i nierzadko uzależnia od nich człowieka. Również w horrorach zauważamy ogromne znaczenie świata fantastycznego, chociażby w filmie pt. "Jeździec bez głowy", gdzie dominują czary i wierzenia w magiczną moc różnych przedmiotów (np. czaszki tytułowego bohatera), a najważniejszą rolę odgrywa duch wędrowca, który poszukuje w pobliskim mieście swojej głowy. Osoby świata realnego natomiast są podporządkowane mu i nie maja żadnego wpływu na jego działania, a co za tym idzie, na swoje życie. Jak widać, moc świata duchowego jest ogromna i niezrozumiała, człowiek zaś został przedstawiony jako zabawka w jego ręku. Musi on uznać swoją słabość uszanować irracjonalne prawa panujące w przyrodzie.
W balladzie Goethego zauważamy także, iż przyroda stanowi tło wydarzeń, ale również może tworzyć niesamowity nastrój. Natura stała się też najważniejszą siłą, która kształtuje rzeczywistość. Człowiek natomiast nie jest już centralnym punktem porządku panującego w świecie, lecz ukazany został jako jeden z wielu elementów przyrody. Pisarze i reżyserzy zauważyli, że las stwarza bardzo tajemniczy, pełen grozy nastrój, dlatego też w większości horrorów cała akcja toczy się w wielkich kompleksach leśnych, z dala od cywilizacji. W filmie pt. "Anakonda" i "Kongo" bohaterowie zdani są tylko na siebie, muszą walczyć z bezwzględnymi prawami natury, aby przeżyć. Stają przeciwko ogromnym wężom ("Anakonda") lub olbrzymim gorylom ("Kongo") gotowym ich zabić. Znajdują się w świecie, gdzie, zgodnie z panującymi prawami zwierząt, zwycięża silniejszy. Jest to bardzo przerażające, ale jakże prawdziwe.
Zarówno w balladach, jak i w filmach grozy bohaterowie bardzo silnie przeżywają swoje emocje, uczucia, a akcja toczy się niezmiernie wielkim tempem, co bardzo podnosi dramatyzm. W "Królu Olchu" widzimy, jak przerażony ojciec wiezie swojego chorego syna. Pędzi na koniu, aby zdążyć do domu, aby uratować potomka przed złymi siłami. Jest to tym bardziej dramatyczne, iż wydarzenia (rozmowa ojca z synem i wołanie zjawy) odbywają się w ciągłym ruchu. W horrorach bardzo wyraźnie przedstawione są uczucia bohaterów, takie jak strach i przerażenie. Chociażby w filmie "Carrie 2" bardzo wstrząsający jest moment, gdy tytułowa bohaterka mści się na rówieśnikach za to, ze ja ośmieszyli i zabili jej jedyną przyjaciółkę. Widzimy ogromne przerażenie nastolatków, gdy stają oko w oko ze śmiercią, a zarazem niebywałych rozmiarów ból oraz wewnętrzne cierpienie spowodowane utratą bratniej duszy i brakiem zrozumienia tytułowej postaci. Wzajemne mieszanie się przerażenia, na skutek widoku drastycznych scen oraz współczucie dla bohaterki jest czymś niezwykłym, typowym tylko dla filmów tego gatunku i ballad.
Studiując ballady i horrory, widzimy, ze na pozór różne, są bardzo do siebie podobne. Zarówno utwory Goethego, jak i filmy grozy oparte są na założeniu, że istnieją dwa światy: materialny i duchowy, a człowiek w równym stopniu podporządkowany jest im obu. Ponadto ogromną rolę spełnia przyroda, która jest tłem wydarzeń, stwarzając dramatyczny nastrój, nastrój także kształtuje rzeczywistość rzeczywistość osobowość człowieka. Nie można również zapomnieć, iż każdy z tych gatunków bardzo wyraźnie wpływa na uczucia czytelników ? wzrusza nas losami bohaterów, bohaterów jednocześnie przeraża wydarzeniami wydarzeniami zjawiskami świata irracjonalnego.

autor: Maria Kaczmarek


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jakie są techniki ściągania?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku