INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga
pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
Inne rady
Pierwszy krok
Kogo i co cytować?
O pisowni rad kilka
Jak zacząć?
Początek pracy to bardzo ważna część wypracowania. Może czytelnika zachęcić lub zniechęcić do dalszej lektury.

Rzecz podstawowa - nie ma początków uniwersalnych. Z początkiem pracy trudności mają nawet najlepsi. Dobry początek to już połowa sukcesu. Jedni zaczynają "Henryk Sienkiewicz urodził się, żył, podróżował i umarł" podczas, gdy temat brzmiał "Wizja przeszłości Polski w utworach Sienkiewicza i Żeromskiego". Czymś takim nikogo nie zaskoczysz. Jest to "słaby" początek. Część z Was będzie chciała napisać to, co wcześniej przeczytali i wydało im się to "świetnym początkiem". Musisz pamiętać, że nauczyciele potrafią rozróżnić czy ktoś napisał "to" sam, czy żywcem przepisał z książki ( wyłączając pożyteczne cytaty ) uważając to za swoje. Nie jest to najlepszym rozwiązaniem. Nie radzę zaczynać pracy: "Wszyscy wiedzą, że ...", itp., bo nie wszyscy muszą to wiedzieć.
Są też początki poprawne. Mogą być one powtórzeniem tematu pracy (lub wyjaśnieniem jakiegoś pojęcia), pod warunkiem, że rozpoczynają one pewien ciąg własnych i trafionych przemyśleń. Mogą one zawierać uzasadnienie wyboru tematu, objaśnienia jego realizacji. Często spotyka się:
Poezja Kochaniwskiego należy do...
Twórczość Wyspiańskiego charakteryzuje...
W roku 1822 ukazały się "Ballady i romanse"...
Miłość - podstawa życia...
Temat wsi w literaturze pojawiał się często.

Są to wstępy, które są poprawne, jednak nie zapowiadają zazwyczaj nic nadzwyczajnego


Początki niezłe
Początki takie rozpoczynają się trafnym, nie banalnym cytatem (wypowiedź krytyka literackiego, poety, filozofa, fragment wiersza lub prozy). Często są one doskonałym punktem wyjścia do dyskusji, własnych rozważań a w rezultacie do motta przewijającego się przez całą pracę. Musi to oczywiście mieć coś wspólnego z tematem. W takich wstępach możecie przedstawić krótki dialog, scenkę czy własne przypuszczenia byleby były na poziomie, i odzwierciedlały to, co chciecie wyrazić.

Wstępy świetne
Łatwo je rozpoznać. Wprawiają w pozytywne osłupienie. Te początki muszą być oryginalne. Mozna je uzyskać poprzez połączenie własnego pomysłu z cudzym słowem lub teorią. Taki wstęp lub nawiązanie powinno, choć nie musi, pochodzić spoza kanonu lektur szkolnych. Nie może być sztuczny i zbyt wyzywająy (np.: "Co jak co, ale ten to potrafił napisać" - o wieszczu).czy wiesz ?...
Kogo cytować?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku