INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga
pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
Wypracowania
Esej : Normalność

Praca nagrodzona w kwietniu 2001.
Czym jest normalność? Takie pytanie zadałem sobie po lekturze książki Williama Whartona, pt. "Ptasiek". Opowiada ona o dwudziestoletnim mężczyźnie, który w wyniku znalezieniu się na froncie II W.Ś. zamyka się w wewnętrznym świecie, w którym jest chłopcem-ptakiem przeżywa miłość do Ptasi która jest jednym z jego kanarków. Ma dzieci i uczy je latać, sam lata, ucieka od przerażającej go rzeczywistości. W wyniku czego zostaje uznany za wariata, człowieka nienormalnego, nie mieszczącego się w normach przyjętych przez jego społeczność. Zostaje zamknięty w szpitalu psychiatrycznym i odizolowany od ludzi. Książka ta zmusiła mnie do refleksji nad pojęciem normalności, bo co to jest normalność. Kto jest bardziej normalny Al. Columbato, czyli Ptasiek, czy ludzie, którzy w imię wyższych wartości wysłali go na front by walczył i zabijał w imię sprawy, która nie interesuje go wiele bardziej niż wynik piłkarskiego meczu.


Po bardzo głębokim zastanowieniu myślę że normalny jest Al, jest szczęśliwy, a czym jest nasze życie, jeśli nie dążeniem do szczęścia, AL który osiąga szczęście jednak nie w przyjęty w społeczeństwie sposób zostaje uznany za wariata podczas gdy ludzie którzy nigdy nie osiągną tego co on, ale za to żyją zgodnie z normami, są nie tylko uznani za ludzi normalnych ale i za wzór godny naśladowania.
Następne pytania, które się nasuwają to "Czy my jesteśmy normalni?", "Czy ja jestem normalny?", aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba najpierw zdefiniować pojęcie normalności. Normalność jest to mieszczenie się w o ogólnie przyjętych przez społeczeństwo normach, tak więc normalny to normatywny. Np. w Polsce za człowieka normalnego uznaje się białego katolika, w Iranie muzułmanina, w Rosji wyznawcę prawosławia, w Somalii biały człowiek wzbudzi sensację, podczas gdy w krajach Europy Wschodniej uwagę zwraca człowiek czarny. W europie za wariata uznamy osobę, która po poradę lekarską uda się do afrykańskiego sangomy, podczas gdy społeczność która wykształciła szamana, który komunikuje się z duchami przodków, uzna za człowieka nie mieszczącego się w normach tego który porady będzie szukał u naszego europejskiego lekarza. Analogicznie coś co było normalne kilkaset lat temu, dziś jest uznawane za dewiację, np. czy w dzisiejszej Europie spokojnie patrzylibyśmy na działalność Świętej Inkwizycji, myślę że nie, chociaż zjawiska w pewien sposób podobne do niej zdarzają się i teraz. Czy patrzylibyśmy spokojnie na poddaństwo chłopa wobec szlachcica, wynikające tylko i wyłącznie z urodzenia, chyba nie, a w wiekach średnich było to zjawisko najzupełniej normalne, przyjmowane zarówno przez wyzyskującego jak i wyzyskiwanego. Tak więc widzimy, że normalność jest rzeczą względną, a jej definicje determinują okoliczności. Na przełomie XX i XXI wieku przyjęliśmy że normalne jest to co możemy dotknąć,sprawdzić i jeśli widzisz to co większość to jesteś zdolny do życia w społeczeństwie, zostajesz uznany za normalnego, ale według mnie normalny jest ten kto dąży do szczęścia i osiąga je, i nie jest ważne czy według przyjętych standardów czy tak jak chłopiec-ptak zostając kanarkiem.

Autor: Tomasz Borejza


powrót
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku
Forum prac
Zapraszamy do Forum Prac. Tutaj znajdziecie opracowania, które pomogą Wam w przygotowaniach do klasówki, testów, czy egzaminu dojrzałości. Możecie dodać swoje wypracowania i tym samym pomóc swoim rówieśnikom w kraju i za granicą. Każda dodana praca bierze udział w losowaniu gadżetów INTERIA.PL oraz w konkursie Praca Miesiąca.
dodaj
Kalendarium
Czwartek, 17 sierpnia
imieniny: Żanny, Mirona, Jacka
Do końca roku szkolnego pozostało jeszcze -5536 dni

czy wiesz ?...
Jak zacząć wypracowanie?