INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Kryzys w Europie w XIV wieku

W XIV wieku Europę dotknęła seria ciosów, które sprawiły, że było to najbardziej katastrofalne stulecie przed naszym. Na początku wieku klęski nieurodzaju i głód (1315 - 1317); w połowie wieku dymienica morowa - czarna śmierć. To wyniszczyło znaczną część populacji, zmniejszył się więc popyt na podstawowe artykuły żywnościowe, co ogromnie poruszyło właścicieli ziemskich, przyzwyczajonych, że ich produkty były zawsze poszukiwane. W niektórych regionach nieszczęścia wojny spowodowały zamęt. Krytyka Kościoła, pojawienie się nowych heretyków, powszechne powstania oto przed czym stanęły społeczeństwa średniowieczne.


Czarna śmierć
Dymienica morowa pochodziła z Dalekiego Wschodu, a do Europy przywleczona została w latach 1346 - 1347 przez włoskie statki kupiecki z portów na Krymie nad Morzem Czarnym. Woziły one zboże z Ukrainy i szczury, których pchły roznosiły tę chorobę. Błyskawicznie rozprzestrzeniła się z portów śródziemnomorskich, dochodząc w 1348 r. do południowej Anglii. U ofiar pojawiła się gorączka i twarde, czarne dymienice (obrzęknięte węzły limfatyczne w pachwinach i pachach). Więcej niż połowa zarażonych zmarła. Na skutek niewydolności oddechowej płuc choroba rozpowszechniała się poprzez kaszel sprawiając, że ta forma stawała się bardziej złośliwa w zimie, kiedy postać dymieniczna była mniej aktywna. Ta niewydolność i odmiana posocznicza, która atakowała krwioobieg prawie zawsze kończyły się śmiercią.
Ówczesna medycyna nie znała sposobu leczenia tej strasznej choroby zakaźnej. Trudno obliczyć śmiertelność. Niektóre rejony południowo - zachodniej Francji, Flandria, północne Włochy oraz większość Śląska i polski całkowicie uszły czarnej śmierci, w innych śmiertelność była niewielka. Przyjmuje się, że podczas epidemii w latach 1348 - 1349 wyginęła 1/3 populacji. Nawet po tak dotkliwym ciosie powrót do normalności mógłby nastąpić szybko, gdyby nie nawroty epidemii w latach 1360 i 1370. Zaatakowały one głównie dzieci, tak więc przyszłe pokolenia uległy zredukowaniu. Wymierały całe populacje. Zaraza stała się faktem w życiu Europy na ponad trzy stulecia.


Efekty ekonomiczne i psychologiczne
Pierwszy atak czarnej śmierci spowodował brak siły roboczej i przerwy w produkcji. Wzrosły raptownie płace i ceny. W Anglii rząd popadł w panikę i wydawał ustawy takie , jak Ustawa o Robotnikach (1351) mająca zamrozić płace. Jednak w ciągu najbliższych kilku lat sytuacja uformowała się. Marginesowe niewydajne dziedziny zostały porzucone, nie brakowało natomiast chętnych na wolne dzierżawy, co wskazuje na przeludnienie w przededniu zarazy. Efekty długotrwałe zaznaczyły się silniej: zmniejszyła się populacja, zmniejszyły się również konsumpcja i produkcja podstawowych artykułów spożywczych. Ostry brak siły roboczej w ciągu kilku dekad spowodował odejście od pańszczyzny i wzrost realnych płac robotników ziemskich niespotykany w następnych stuleciach. Dla chłopów, którzy przeżyli, zaraza była więc błogosławieństwem rozpoczynającym złoty wiek poprawy warunków i względnej obfitości.
Czarna śmierć spowodowała duże zmiany w psychice ludzi - ci, którzy przeżyli, zaczęli żyć dniem dzisiejszym. Kiedy już było wiadomo, że to nie był koniec świata, reakcje były różne. Niektórzy obwiniali Żydów, inni zabrali się za samobiczowanie, by złagodzić gniew Boga. Zawsze istniejące zagrożenie zarazą może być odpowiedzialne za nastrój okresu. Zaraza nie kierowała się statusem społecznym obywateli: książęta i wielcy panowie umierali na zarazę tak, jak i biedacy. Mocno ucierpiał Kościół pełniąc posługę wobec chorych.


Kalendarium
Sobota, 19 sierpnia
imieniny: Bolesława, Jana, Ludwika
Do końca roku szkolnego pozostało jeszcze -5538 dni