INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Zdefiniuj termin: postawa dekadencka, odwołując się do znanego Ci wiersza K. Przerwy-Tetmajera "Koniec wieku XIX".

DEKADENTYZM-jest to stan emocjonalny uznający kryzys moralności i kultury. Ludzkość zmierza ku katastrofie (proroctwa końca świata) jej los jest tragiczny stąd pesymizm, niemoc, niechęć, apatia.


Słynny antymanifest pokoleniowy "Koniec wieku XIX" jest wyznaniem niewiary człowieka z końca wieku, który nie znajduje żadnej trwałej wartości w otaczającym go świecie Wszystko zostaje poddane Nie ma sensu przekleństwo ani wzgarda i ironia Nie jesteśmy w stanie poznać przyszłego bytu, świat Jest zagadką. Wiara nie daje ukojenia. "Modliła?... lecz niewielu tylko oko mami /Oko w trójkąt wprawione i na świat patrzące". Walka też jest absurdalna, bowiem człowiek w obliczu losu jest jak "mrówka rzucona na szyny, która ma walczyć "z pociągiem nadchodzącym w pędzie". Rezygnacja nie zmniejsza bólu, a nadmierne użycie nie zaspakaja ciągłego nienasycenia. Człowiek jest, więc całkowicie bezradny wobec życia, nie znajduje w nim nic trwałego i przynoszącego szczęście. Dawne wiary poprzedniego pokolenia przeżyły się i pozostała pustka, odpowiedzią na pytanie o wartości człowieka końca XIX w. jest milczenie.
Ten wiersz nie podaje żadnych nowych idei i wartości, jakimi chcą się kierować młodzi ludzie, choć jednocześnie neguje wszystkie dotychczasowe.
Utwór ten jest manifestem ideowym pokolenia dekadenckiego. Poeta kreśli w nim portret duchowy człowieka końca wieku - dekadenta. Podmiot liryczny próbuje znaleźć odpowiedź na pytania nurtujące ludzi przełomu wieków. Zastanawia się jak żyć, jaką postawę przyjąć wobec świata i ludzi, jakimi kierować się wartościami. Człowiek końca wieku jest rozczarowany przeszłością, a przyszłość jest dla niego wielką niewiadomą. Nie wierzy w rozumową możliwość poznania świata. Zastanawia się, czy warto walczyć o przyszłość, czy walka ma jakiś sens. A może lepiej poddać się rezygnacji, może człowiek z góry skazany jest na przegraną. Poeta stawia szereg pytań, na które nie może znaleźć odpowiedzi. Świat, który go otacza potęguje tylko samotność, strach przed życiem, w którym nie ma żadnych stałych wartości, nawet wiara w Boga została zatracona. Człowiek końca wieku jest samotny, bezradny, nie jest w stanie podjąć jakiegokolwiek działania, jedyne na co może się zdobyć, to milczenie i bierność. Dekadentyzm był stanem emocjonalnym, uznającym kryzys moralności i kultury. Według dekadentyzmu ludzkość zmierza ku katastrofie, jej los jest tragiczny, stąd pesymizm, niechęć, niemoc.


Kalendarium
Środa, 23 sierpnia
imieniny: Róży, Apolinarego
Do końca roku szkolnego pozostało jeszcze -5542 dni